Kolay Tığ işi Bere Yapımı

11.07.2020
3.637
Kolay Tığ işi Bere Yapımı

Kolay Tığ işi Bere Yapımı
Alttan değil yandan başlamalı, üstünde ara ara yatay çift fıstıklı şeritlerin olduğu yeni bir örgü bere çalışması ile kışlık örgü anlatımlarına devam ediyoruz.
Yandan başlanarak örülen bu yeni yatay şeritli fıstıklı bere modeli kalın bir iple örülüyor. Fıstıkların daha dikkat çekici olması amacıyla. Bu yüzden bu anlatımda simli şal ipi iki kat yapılarak kullanılmış. Hem de bu bere 5 numara tığ ile yapılıyor.
Fıstık Şeritli Kolay Bere Örneği Nasıl Örülüyor?
Örnek bere anlatımında bereye 45 zincir çekilerek başlanıyor. Bu 45 zincir berenin genişliği değil yüksekliğini ifade ediyor. Yanlamasına örüldüğü amacıyla.
Berenin lastiği amacıyla 10 adet yarım tırabzan örülüyor. Zincirin geri kalan kısmına da berenin örneği kuruluyor. Örnek iki 4 dolamalı iki fıstıklardan ve aralarına da çekilen çift ve yarım tırabzanlardan oluşuyor. Son 5 zincirin amacıylae de berenin tepesi amacıyla sık iğne yapılıyor.
Tığ İşi Yatay Fıstık Şeritli Kolay Bere Örneği Yapımı
Bu ilk sıra zincirler üstüne kurulduktan sonra devamındaki sıralarda ne görünüyorsa o örülerek fıstık şeritli bere modeli genişliyor.
Fıstıklar 4 dolamalı olarak çalışıyor. Bere bitirildiğinde toplamda 4 şerit çift fıstık örülmüş oluyor.
Tığ İşi Yatay Fıstık Şeritli Kolay Bere Örneği
İstenilen bere genişliğine ulaşılınca meydana gelen dikdörtgen örgü parçası tepe noktasından başlanarak yün iğnesiyle birleştiriliyor.
Tığ işi şerit fıstıklı bere modeli ayrıntılı bir şekilde alttaki yapım videosunda ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.