Baharlık Zarf Hırka Yapılışı

18.02.2020
3.337
Baharlık Zarf Hırka Yapılışı

Baharlık Zarf Hırka Yapılışı
Hemen derhal her bireyin basitçe yapabileceği baharlık zarf hırka modelinin yapımını inceleyeceğiz. Mevsiminde basitçe giyebileceğiniz bu tarz örgü kadın hırkaları salaş bir görünüme sahiptir. Yapımı bahsedilen model small gövde amacıyladir. Siz daha büyük gövdeler amacıyla zincir miktarını ve buna bağlı olarak tırabzan adedi artırmalısınız.
Zarf hırka yapımında ebruli hafif kalın bir iple 5 numara tığ kullanılmıştır. Videosunda yapımı sonuçlanmış modele 122 zincirle başlanmış ve natural olarak bir sırada 120 tırabzandan oluşmuştur. Örgü modeli anlatımlı yazlık bluz modeli yapımında bulunduğu gibi basit bir örgü modelidir.
Tığ İşi Baharlık Zarf Hırka Yapımı
İlk sıra zincir üstüne tırabzanlarla, ikinci sırada çapraz üçlü tırabzanlarla yapılmıştır. Sonraki sırada her göze tekrar tırabzan yaparak başlangıçtaki tırabzan adedi elde edilmiştir. Bundan sonra yapılacak prosedür bu 2 sıranın tekrarı neticesinde büyük bir dikdörtgen parçası oluşturmaktır.
Parça bittikten sonra ince kenarlar bir zarfa benzeyecek şekilde üst üste katlanmıştır ve dikme prosedürü uygulanmıştır. Burası kol olacağı amacıyla bir kol geçebilecek boşluk bırakılarak dikilmiştir. Ardından da bir bileklik alanı örülüp bu kısma eklenmiştir. Aynı prosedür dikdörtgen parçanın başka ince kenarına da uygulanıp başka kol içersinde yer hazırlanmıştır.
Katlanan kısımlar haricinde ortada kalan kısım kalçaya geleceği amacıyla alt yönü biraz daha örülerek uzatılmıştır. Üst yönü ve katlanan kısımları da çevreleyip örerek yaka alanı oluşturulmuştur.
Anlatımlı Zarf Hırka Modeli Videosu
Eğer siz de basit bir şekilde kendinize baharlık hırka örmek istiyorsanız alçakta sunacağım anlatımlı videosunu kesinlikle izlemelisiniz. Tığ işi zarf hırkanın yapılışında yukarıda bahsetmediğim tüm detaylarına bu videodan ulaşabileceksiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.