Çiçek Motifli Lif Modeli Yapımı

05.07.2020
2.234
Çiçek Motifli Lif Modeli Yapımı

Çiçek Motifli Lif Modeli Yapımı
Üçgen dilimler durumunda bir tüm olarak örülüp altıgen şekline getirilen lif modellerinden yenisi ile karşınızdayız. Pamuk Lifler kanalının yeni bir çalışması olan bu yeni altıgen lif modeli ilaveten 3 ebatlı çiçek motifleri ile süslenmiş.
Altıgen haricinde bu modellere yuvarlak lif modeli ismi de verilmektedir. Dilimli bir manzarası bulunmaktadır ama dikişsizdir. Yani dilimler ayrı ayrı örülüp sonradan dikilmemiştir. Yine üzerindeki 5 yapraklı 3 ebatlı tığ işi çiçekler de dikilmeden tığ yardımı ile eklenmiştir. Yalnızca bu çiçeklerin ortasındaki boncuklar iğne iplikle dikilmiştir.
Yine gerektiğince renkli bir lif çalışmasıdır. Sarı, turuncu, kırmızı gibi renklere yer verilmiştir. Zemininde ise beyaz kullanılmıştır. 5 numara tığ ile örülmüştür. Malzemeler arasında makas, iğne iplik ve 6 adet de inci yer almaktadır.
3 Boyutlu Çiçek Motifli Altıgen Lif Yapımı
Dikişsiz, Dilimli ve 3 Boyutlu Çiçek Motifi Süslemeli Lif Nasıl Örülür?
Ortasından başlanıp yıldız lif yöntemi ile döne döne örülerek sanki dilimler ayrı ayrı örülüp birleştirilmiş gibi bir manzara elde edilmiştir. Dilimli manzarası her dilim arasında çekilen zincirler yardımıyla olmuştur.
Her turda artırmalar gerçekleştirilmiştir. Artırmalarla dilimlerin ve netice olarak 3 ebatlı çiçek motifli altıgen lif modelinin genişlemesi sağlanmıştır.
Kenar oyasında ise tekli fıstık üzeri pimpirikli bir model tercih edilmiştir. Her bir dilimin üstüne sarı, yeşil ve turuncu renklerinin dönüşümlü kullanılması ile örülmüştür.
3 ebatlı çiçekler de tekrar bu renklerin dönüşümlü kullanılması ile örülerek lif üstüne zincir yöntemi ile beraber eklenmişlerdir. Ortalarına da birer inci boncuk dikilerek 3 ebatlı lif örneği bitirilmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.