Çeyizlik Yelek ve Şal Yapılışı

27.03.2020
2.185
Çeyizlik Yelek ve Şal Yapılışı

Çeyizlik Yelek ve Şal Yapılışı
Çeyiz amacıyla yelek ve şal modeli arayanlara özel ağır bir model hazırladım. Biraz karışık görünse de püf noktasına ilgi etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Çeyiz amacıyla hazırlanan yelek ve şal modelleri genel olarak angor iple örülür. Bu yüzden bende alize angora iple modeli hazırladım,
Bizim kültürümüzde çeyiz amacıyla her kıza tür tür yelek ve şal hazırlanır. Bu modeller en ağır ve zor olanların amacıyladen seçilir. Bugün paylaştığım bu model istenilen zorlukta ve zariflikte bulunduğunu söyleyebilirim. Modelin yapımına geçecek olursak 16 ilmek ve katlarına gereksinimiz olacak.
Bu model lastik istemeyen bir model bulunduğu amacıyla evvelce iki sıra haroşa ördüm. İsterseniz evvelce lastik örüp sonra modeli koyabilirsiniz. Sonra arka doğrultudan bir sıra ilmekleri ters örerek hazırladım. Ön tarafa geçince modeli kurmaya başlayın. İlk iki ilmeği düz örerek kesin.
Bir ilmek dolayıp bir ilmek düz örün ve bir ilmek daha dolayın. 4 ilmek düz örüp ileri iki ilmeği tersten girerek başka şişe alın. Bir ilmek düz örüp tersten şişe aldığımız iki ilmeği bu ilmeğin üzerinden atlatıp bırakın. Bu model arka doğrultuda sıksık ters olarak örülecek.
Sonraki sırada iki ilmeği kesip bir ilmek düz örün. Sonra bir ilmek artırıp bir ilmek düz örün. Bir ilmek artırıp 3 ilmek düz örün. Aynı şekilde 3 ilmeği keserek devam edin. Sonraki sıraya geçince iki ilmeği kesip 2 ilmek düz örün. Bir ilmek artırıp bir ilmek düz örün. Bir ilmek artırıp 2 ilmek düz örün. Sonraki 3 ilmeği keserek devam edin.
Sonraki sırada iki ilmeği kesip 3 ilmek düz örün. Bir ilmek artırıp bir ilmek düz örün ve bir ilmek artırın. 1 ilmek düz örüp ileri 3 ilmeği kesin. Son sırada iki ilmeği kesip 4 ilmek düz örün. Bir ilmek artırıp bir ilmek düz örün ve bir ilmek artırın. Sonraki 3 ilmeği keserek devam edin. Bundan sonra ilk başlangıçta oluşturulan işlemleri tekrarlayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.