Tığ İşi Babet Yapımı

28.06.2020
2.184
Tığ İşi Babet Yapımı

Tığ İşi Babet Yapımı
Dışarıda giydiğiniz babetleri evinizde de giymek ve kullanmak ister misiniz? Hem de örerek. Nasıl yaparım diye şuandan gözünüz korkmasın. Bu yapımı gerektiğince kolay ve gerektiğince tüketimi kolay örgü babet modeli ile gayet mümkün.
Ev babetleri bilindiği üzere ya deri/eva taban üstüne ya da örme taban üstüne yapılmaktadır. Bahsi geride bıraktığımız el örgüsü babet örneği ise bir deri tabanlı babet modelidir.
Babetler yalnızca ev tüketimi amacıyla örülmezler. Hem de çeyizlik babetler de örülmektedir.
Son Derece Kullanışlı Tığ İşi Babet Modeli
3 ayrı renkte kalın ve yün içerikli ipler ile çalışılmıştır. Bu da ayaklarınızı daha sıcak tutacak manasına gelmektedir. Markası Alize Superlana Midi’dir. 5 numara tığ ile örülmüştür.
Örnek anlatımı 37 numara ayaklar amacıyla uygundur. Gerekli artırma ya da eksiltmelerle başka ayak numaraları amacıyla de örülebilir.
Tığ İşi Kullanışlı Örgü Babet Modeli Nasıl Örülür?
Deri tabanına açılmış deliklerine sık iğne yapılarak başlanır. Sık iğneler başına alınmadan topuktaki 7 deliğe 3, yandaki deliklere 2, burundaki 11 deliğe tekrar 3 defa batılarak yapılır.
Bu sık iğneli sıradan sonra tırabzanlara geçilir. Sık iğnelerin arkadaki ilmeklerine batılarak iki defada çekilen tırabzanlar yapılır.
Sonraki sıralarda ise ön diş ve arka diş tırabzan çalışması uygulanır.
Kullanışlı Tığ İşi Babet Yapımı
Birkaç sıra bu şekilde gidilir ve sonrasında aralarda eksiltmeler yapılarak ilerlenir. İlerlenirken de başka renk geçişleri de sağlanır.
Sadece 3. renkte 2 sıra eksiltme yapılmadan aynı şekilde örmeye devam edilerek tığ işi ev babeti tamamlanır.
Görsel ayrıntılı anlatımı ise alttaki videodaki gibidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.