Kabartmalı Zigzag Atkı ve Battaniye Modeli

06.08.2020
2.653
Kabartmalı Zigzag Atkı ve Battaniye Modeli

Kabartmalı Zigzag Atkı ve Battaniye Modeli
Yeni el örgüsü atkı ve battaniye numuneleri arayışı içersinde olanlar amacıyla tekrar güzel bir çalışma paylaşıyoruz. Adına kabartmalı zikzak 3 ebatlı örgü örneği denilen bu model hem güzel görüntülü hem de kolay. Çünkü yalnızca üçlü tırabzanlar yaparak üreyen bir model.
Bunu bir atkı amacıyla de örebilirsiniz ya da daha genişletip bir battaniye de yapabilirsiniz. Tek renkle de örebileceğiniz gibi resimde gördüğünüz gibi batik iplerle örüldüğünde daha renkli neticeler elde edilebiliyor.
Videolu anlatımında hem atkı ve hem de battaniye amacıyla lüzumlu olan rakamlar veriliyor.
Tığ İşi Kabartmalı 3 Boyutlu Zikzak Örgü Modeli Yapılışı
Kabartmalı zikzak örgü modeli 19 ve katları üstüne kuruluyor. Yani başlangıç zincirinizi bu sayıyı öneme alarak kurgulamalısınız.
Zikzak 3 ebatlı örgü modeli yapılışı
Videosundaki numune anlatım 38 zincir üstüne kuruluyor. Yani iki kabartmalı zikzak örgü modeli yapımı anlatılıyor. Bu sayı atkı amacıyla yeterli. Ama bir battaniye örecekseniz zincir sayınızın 100 santime yakın olması gerekiyor.
Yine numune anlatımı kalın bir bebe ipi ile 3,5 numara tığ kullanılarak yapılıyor. Siz 3 numara da kullanabilirsiniz.
Zikzak Atkı, Battaniye Modeli
Modelin kurulumu aynı zincire iki sefer dolanıp 3 seferde çekilen 5 adet üçlü tırabzanlarla başlıyor. Sonra yalnızca ilkinde boşluk atlanmayıp sonrakilerinde 1 boşluk atlayarak toplamda 9 üçlü tırabzan örülerek devam ediliyor.
Bu iki adımnın yapımı neticesinde da 3 ebatlı zikzak örgü modeli meydana çıkıyor. Bu iki adım istenilen sayıda tekrarlanarak model genişletilebiliyor.
Peki, bu harika güzellikteki örgü modelinin yapılışını nasıl öğrenebilirsiniz. Altta paylaşacağımız videosunu dikkatlice izlemeniz yeterli.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.