Fıstık Modeli Babet Yapımı

16.05.2020
2.877
Fıstık Modeli Babet Yapımı

Fıstık Modeli Babet Yapımı
Deri keçe taban üstüne tığla işlenen bakmaya doyamayacağınız güzellikte örgü babet modellerinden bir yenisini daha paylaşıyoruz. Bu seferki babet modeli lif modellerinden görmeye alıştığınız fıstıklar üstüne kurulmuştur. Kelebek şeklinde bir tığ işi fiyonk ve süslü taşlarla süslenip çeyizlere layık bir babet durumunu almıştır.
Model sıralı fıstıklardan meydana gelmiştir. Fıstıklı babet anlatımı 37-38 ayak numarasına uyacak şekilde çalışılmıştır.
Örülmesinde pembe renginde patiklik ip kullanılmıştır. 3 numara 1,70 mm tığ ile örülmüştür. Örmek isteyenler amacıyla sert patik ipleri tercih edilmesi önerilmiştir. Bu modelin kalıp şeklinde çıkması yönünden önemlidir.
Bunun yanısıra alttaki saç örgülü boncuklu babet modeli de araştırmaya değerdir.
Tığ İşi Çeyizlik Şık Örgü Babet Modeli Nasıl Örülür?
Her babet örülmesinde bulunduğu gibi keçe taban üzerindeki deliklere sık iğne çalışması ile işe başlanmıştır. Topuktan 9 deliğe üçlü batılmıştır. Yanlardaki toplam 10 deliğe ise sırası ile bir 2 bir 3 olacak şekilde batılmıştır. Önde burun evresindeki 13 deliğe üçlü, her iki yanda devamında gelen ikişer deliğe ise çift batılmıştır.
Taban işleminden sonrada fıstıkların yapımı ile beraber model kurulumuna geçilmiştir. İlk evvelce 1 sıra çakma sık iğne gidilmiştir. Sonra fıstık modeli işlevini gerçekleştirmesine başlanmıştır.
Bu model 1 sıra çift tırabzan 1 sıra sık iğne tekrarı ile meydana çıkmaktadır. Fıstıklar çift tırabzanların örüldüğü sırada yapılmıştır. Her yan yana örülen 3 adet çift tırabzandan sonra ilkinin dibinden ilmek alarak fıstıklar oluşturulmuştur.
Bu şekilde 4 sıra fıstık imkan kadar çalışılmıştır. Burun evresinde yukarıya doğru çıkıldıkça eksiltmeler yapılmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.