Tığ İşi Afrika Çiçeği Altıgen Motif Yapımı

19.06.2020
3.719
Tığ İşi Afrika Çiçeği Altıgen Motif Yapımı

Tığ İşi Afrika Çiçeği Altıgen Motif Yapımı
Karesi de olan altıgen bir tığ işi motif çalışması. Atolyehobi kanalı afrika menekşesi olarak da tanınan bir motif anlatımı yapmış. Yine kare motiflerde bulunduğu gibi renkli bir çalışma olmuş. Genellikle battaniye, hırka, çanta, yelek gibi örgülerde kullanılabilir. İstenirse daha ince iplerle de örülerek örtü de örülebilir.
Altıgen afrika menekşesi motifi amacıyla 4 ayrı renk kullanılmış. 3 numaralı tığ ve koton ipliklerle örülmesi yapılmış. Yapımı kare motifler gibi basit. Diğer örneklerinde bulunduğu gibi tekrar tırabzan ve zincirlerle üremekte.
Bu motif haricinde alçakta paylaştığımız tığ işi yelek ve hırka kare motif modeli de ilginizi çekebilir.
Tığ İşi Afrika Menekşesi Altıgen Motif Nasıl Yapılır?
Her kare motifte bulunduğu gibi buna da ortasından başlanır. Ortasından başlanarak 4 sırada bitirilir. 5 zincir çekilerek birleştirilir ve bir halka elde edilir. İçine arada 1 zincir çekilmek kaydıyla çift tırabzanlar ile 6 yapraklı bir yıldız çalışılır.
Altıgen Afrika Menekşesi Motifi Yapımı
İkinci turda ipliğin rengi değiştirilir. Aynı 6 yaprak bu sefer ilk turdaki 1 zincirli aralara çalışılır. Aynı zincir içerisine arada 1 zincir çekilerek iki ayrı tırabzan grubu ile “V” ler oluşturulur.
Üçüncü turda tekrar ip rengi değiştirilir ve tekrar arada çekilen birer zincirlere prosedür yapılır. Bir zincirle geçilen her boşluğun amacıylae 7 adet çift tırabzan yapılır.
Altıgen Afrika Menekşesi Motifi
Dördüncü turda ilk turdaki ip rengine geçilir. Üçüncü turdaki her bir tırabzanın tepesine sık iğne yapılır. Ara geçişler ise uzun tekli tırabzanlar ile sağlanır.
Beşinci tur motife altıgen formunun verildiği yerdir. Bunun amacıyla 6 köşeye gereksinim olacaktır. Köşeler üçüncü turdaki 7 adet tırabzanın dördüncüsünün üstünde olacak şekilde konumlandırılır. Bu noktalara gelindiğinde aynı noktaya arada 1 zincir çekilerek iki tırabzan yapılır. Diğer kısımlarında da tekrar tırabzanlar ile ilerlenir.
Tüm bu yukarıda anlatılanların programı alttaki videosunda ayrıntılı bir şekilde gösterilmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.