Renkli Örgü Modeli Yapımı

04.06.2020
3.475
Renkli Örgü Modeli Yapımı

Renkli Örgü Modeli Yapımı
Yaparken keyif alacağınız örgülerden biri olan üç renkli örgü modeli. Örgüye başladığınız andan itibaren tamamlanana kadar zevkle öreceksiniz.
Tığ, şiş ve bugünümüzde süratle yayılmakta olan makineler ile iplerin ilmekler vasıtasıyla birleştirilmesiyle yapılan mamüllere örgü adı verilmektedir. Giyim ve süsleme sanatında çoğu ürün örgü formatında üretilebilmektedir. Örgünün kökenine baktığımızda insanlar detaylı greksinimlerini bu şekilde gidermişlerdir. Arada sırada örgüden bir paspas yapılmış birtakım durumlarda çocuklara kıyafetler örülmüş. Günümüzde de bir şekilde hala varlığını sürdürebilen kültürel nedenler arasındadır diyebiliriz.
Yapılış tekniği ve sarfedilen malzemeye göre isimler almaktadır. Çok detaylı örgüler bulunur. Örgüler arasında en süregelen olanı tığ ve şiş ile yapılanlardır. Tığ örgüleri daha çok ince işler de tercih edilir. Dantel, yazma oyaları, şal gibi daha çoğu örgüyü tığ ile gerçekleştirme mümkündür. Şiş ise genellikle kışlık örgülerde sarfedilen bir malzemedir. Şiş ile tür tür yelek ve kazak, bere ve atkı daha artırabileceğimiz çokça ürün meydana konulmaktadır. Tığ ve şiş örgülerinin yanısıra bir de son vakitlerde çokça rağbet görmeye başlayan makine örgüleri vardır. Örgü bilmeyenler ve vakit sorunu olanlara fabrikasyon mamüller daha cazip gelmektedir. Hal bu tür olunca tığ ve şiş örgülerini çeyiz kültürünü devam ettiren şahıslar tercih etmektedir. Örgü bilen kendisi yapıyor bilmeyen ama meraklı olanlarsa sipariş üzere satın alıyor. Bu halde birtakım bayanlara el emeğini değerlendirerek para kazanma fırsatı sunuyor. Makine örgüleri ne kadar süregelenlaşmış olsa da el emeği mamüllerin duruşu, dokusu ve dayanıklılığı konusu ile ilgili katiyen kıykatiyennamazlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.