Renkli Çizgili Yelek Yapımı

29.04.2020
2.882
Renkli Çizgili Yelek Yapımı

Renkli Çizgili Yelek Yapımı
Ajurlu kabartmalı bir örgü modeli olan renkli çizgili bebek yeleği yapımıdır. Dikiş gerektirmeyen tek seferde çıkarılabilecek bir yapıdadır. Örnek anlatımı 2 yaş bebeklere ideal olacak biçimde yapılmıştır. Gerekli artırmalar ya da eksiltmeler ile daha ufak ya da daha büyük yaşlar amacıyla de uyarlanabilir.
Çizgili bebek yeleğinin yapımı amacıyla 1 yumak orta kalınlıkta beyaz renk Nako Elit Baby ip ile 3 değişik renkte elde kalmış ip kullanılmıştır. Şişle örülen bir yelektir ve numune çalışmada ipe ideal kalınlıkta misinalı şiş tercih edilmiştir.
Çizgili Bebek Yeleği Modeli
Renkli Çizgili Bebek Yeleği Örneği Nasıl Örülür?
Roba çalışması ile çizgili bebek yeleği yapımına başlanmıştır. Bunun amacıyla ilk etapta 5 diş haroşa örülmüştür. Dördüncüyü örerken de ilk ilik evi açılmıştır. Haroşadan sonra roba kurulumuna geçilmiştir.
Roba ayrımı 15 + 2 + 10 + 2 + 22 + 2 + 10 + 2 + 15 şeklinde yapılmıştır. 15 ilmeğin içersinde 7 ilmek yeleğin kıyı kısımları amacıyladir ve haroşa şeklinde örülmüştür. İkişer ilmekler ön ve arka gövdedeki kol kesimlerindeki ajurlar amacıyladir. Ön iki gövde amacıyla 10’ar ilmek düz örülmüştür. Arka amacıyla de 22 ilmek ayrılmış ve o da düz olarak örülmüştür. İkili ajurlar şeklinde artırmalarla beraber bebek yeleğinin robası tamamlanmıştır.
Roba çalışmasından sonra 3 sıra daha haroşa örülmüş ve gövde işlevini gerçekleştirmesine geçilmiştir. Bedende kabartmalı renkli çizgili bir örgü modeli yapılmıştır.
Model, 4 ilmek ve katları şeklinde kurulmuştur. Bir ilmek ters bir ilmek Selanik şeklinde kabartmalı bir örgü örneği elde edilmiştir. Aralarda da renkli iplerle çizgisel bir geçiş sağlanmıştır.
Ayrıntılı anlatımına alttaki videosundan bakabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.