Rengarenk Fırfırlı Örgü Etek Yapımı

15.11.2020
1.712
Rengarenk Fırfırlı Örgü Etek Yapımı

Rengarenk Fırfırlı Örgü Etek Yapımı

Fırfırlı eteklere bayılıyorum. Genellikle de örgü ile örülen bir fırfırlı etek ise manası daha diğer oluyor. Bu kanaat ile sizlere çok güzel ve bir o kadarda renkli fırfırlı örgü etek yapımını anlatacağım. Konuyla alakalı video bulamadım ama yapılışını internetten buldum ve sizinle de paylaşıyorum.

Fırfırlı örgü etek şişle oluşturulan bir örgüdür ve sarfedilen malzemeler şu şekildedir. Resimdeki modelin yapılışında 100 gr DK marka yün ve 3,25 ile 4 numara örgü şişleri kullanılmıştır. Eteğin beli amacıyla bir de lastik kullanılmıştır.

Fırfırlı eteği örerken ters örgü, ilmek kaydırma, düz örgü, iki ilmeği beraber düz örme, azaltma, artırma ve örülen ilmeği kaydırılanın üzerinden geçirip diğerini serbest bırakma gibi teknikler kullanılmıştır.

Bütün bu hazırlıktan sonra fırfırlı örgü etek nasıl örülür bir de ona bakalım.

4 numara şiş kullanarak 132 ilmek örün.

Sıra 1: 1 ilmek kaydırıp 4 düz örün. Son ilmeğe kadar 2 ters 4 düz örün. Son ilmeği düz örün.
Sıra 2: 1 ilmek kaydırın. Son sıraya kadar 4 ters 2 düz örün. Sondakini düz örün.
Son 2 sırayı 4 kez tekrarlayın.

Sıra 3: 1 ilmek kaydırıp 4 düz örün ve son ilmeğe kadar şu adımları tekrarlayın. 1 ilmek kaydırın ve 1 ters örün. Kaydırılmış ilmeği diğerinin üzerinden geçirin ve 4 düz örün. Son ilmeği ise düz örün.
Sıra 4: 1 düz ve 4 ters örerek son ilmeğe kadar gelin. Son ilmeği düz örün ve sırayı bitirin.
Sıra 5: Yine 1 ilmek kaydırın ve 4 düz örün. Son ilmeğe kadar; 1 ilmek kaydırın, 1 ters örün, kaydırılmış ilmeği diğerinin üzerinden geçirin, 3 düz örün. Sonuncuyu düz örerek sırayı tamamlayın.
Sıra 6: Bütün ilmekleri ter örün.

15 sıra süresince Stock Stitch (Stockinette Stitch) örgü tekniğini uygulayın. Özetle geçmek gerek görülürse bu yöntemde ilk sıra tümüyle düz, ikinci sıra tamamiyle ters örülür. Detaylı olarak nasıl örüldüğünü alttaki videolardan öğrenebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.