Harika Bir Baharlık Şal Modeli

16.03.2020
4.942
Harika Bir Baharlık Şal Modeli

Harika Bir Baharlık Şal Modeli
El yapımı örgü şal modelleri  deryalifikirler.com`da. Tığ işi ve şiş işi ile oluşturulan şal modelleri arasından beğendiğinizi inceleyerek yapabilirsiniz.
Bizim hanımlarımız örgüyle daha çocukken annelerinin, ninelerinin ellerinde tanışlardır ilk kez. Yani örtü onlar amacıyla hiçbir vakit yabancı değildir. Biraz büyüyen bir kızın eline şiş, tığ alması hiç zor olmaz bu sebeple. Örgü örmek hanımlarımızın en büyük zevki. Belki de örgü hanımlar amacıyla en eski hobilerden bir tanesi. Artık makinelerle örülen kıyafetler el emeğinin konumunu almaya çalışsa da hiçbir vakit el yapımı örgüler fabrikasyon örgü kazak, yelek, ceket vb kıyafetlerinin yerlerini alamadılar. Örgü evvelceden daha çok ev içersinde giyilecek kıyafetler amacıyla kullanılırken bundan sonra çıkan birbirinden güzel ipliklerle bayanlar kendilerine dışarıda kullanabilecekleri üstlerinde, boyunlarında gururla taşıyabilecekleri şık şallar ve kıyafetler yapabilmekteler.
Şal gerçekleştirme istiyorsanız daha evvelce paylaşmış olduğumuz Tunus işi şal yapılışı ve Bengovil Şal Yapılışı Resimli Anlatım konularına göz atabilirsiniz.
Havaların soğumasıyla birlikte ilk aklımıza gelen şalımızı üzerimize alabilmek olur. Şallar bizi gerçekte fazlası kez kalın giyinme zAhmetinden kurtarırlar. Onlar yardımıyla ansızın soğuyan havalara karşı her daim tetikte olabiliriz. Soğuklarda yapmamız gereken yalnızca yumuşacık şalımızı omuzlarımıza alabilmektır. Arada sırada bu şallar yalnızca şıklık amacıyla de takılabilmekteler. Genellikle ince ipliklerle örülü şallar yalnızca şıklık hedefli olarak kullanılabilmişlerdir. Bu narin şallar hanımlar amacıyla o kadar kolay olmuşlar ki kış düğünlerinde gelinlerimiz üşümesinler diye gelinliğin üstüne yalnızca bu şallar yakıştırılmışlardır. Arada sırada daha düğünden evvelcesinde gelinlik üstüne bu şalların beyazlarından ince ve narin iplikli olanlarından örülüp hazırlandığı görülmüştür. Arada sırada de çeyizlerine saklamışlardır genç kızlarımız şallarını. Ben öyle ince ince uğraşamam diyeler de kalın iplikleri kullanarak kendilerinde bir iki gün içersinde şal örebilirler. El yapımı şallar ve örgü şallar hanımların vazgeçilmezi olmuşlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.