Boncuklu Tığ İşi Patik Yapımı

23.07.2020
4.224
Boncuklu Tığ İşi Patik Yapımı

Boncuklu Tığ İşi Patik Yapımı
Bu vakte kadar çoğu el örgüsü patik modelini yapılışları ile paylaştık. İki renkli olanından, tek parça örülenine, desenlisinden tutun da babetine kadar. Fakat bunların ortamında en çok ilgi çekeni boncuklu patik modelleri olmuştur. Bu konumuzda da çokça heves alan yeni bir boncuklu patik örneği ve yapılışını sizlerin beğenisine sunacağız.
Yeni tığ işi bayan patik modeli resimlerinden de anlaşılacağı üzere çok basit bir yapıma sahip. Yeni öğrenenlerin bile üstesinden gelebileceği türden. Delikli düz bir şekilde desensiz üreyen bir model. En son bilek kısmına oyası yapılıp boncuklar ekleniyor.
Tek renk patik ipi ile 5 numara 1,5 mm tığ kullanılarak örülüyor. Bunun haricinde renkli taş boncuklar ile süslemesi yapılıyor.
Tığ İşi Boncuklu Patik Yapılışı
Tığ İşi Boncuklu Patik Yapılışı
Boncuklu Bayan Patik Modeli Nasıl Örülüyor?
Anlatımı oluşturulan tığ işi boncuklu patik modeli 37-38 numara ayak amacıyladir. Gerekli yerlerde artırma ya da eksiltme yapılarak daha büyük ve daha ufak ayaklar amacıyla örülebiliyor.
Patik yapımına burun kısmından başlanıyor. Model gözenekli bir yapıda. Aralarda birer zincir olacak şekilde yan yana örülen çift tırabzanlardan oluşuyor. Köşeler amacıyla ise 2 zincir çekilmekte.
Tığ İşi Boncuklu Patik Örneği
4. sıraya kadar artırma yapılarak ilerleniyor. Eğer büyük numaralar amacıyla örülecekse bir sıra daha artırma yapılabilir. Ardından ise artırma yok. Bilek kısmına kadar aynı şekilde devam ediliyor.
Sonra patiğin yanları örülüyor. Bu kısım tekli tırabzanlarla bitiriliyor.
Ardından boncuklar patik ipine dizilip zincir çekerek bilek kıyı süsü oluşturuluyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.