Bağlı Kalpler Örgü Modeli

11.06.2020
3.151
Bağlı Kalpler Örgü Modeli

Bağlı Kalpler Örgü Modeli
Kolay bir örgü modeli daha. Şişle örülüyor. Yine bebek ve erişkin yelek, hırka ve kazak gibi örgülerde tercih edilebilir. Mesela ismi bağlı kalpler örgü modeli.
Daha eskiden bu modeli alttaki örgü bebek hırkası yapımında görmüştük.
Örnek 8 ve katlarından ve +4 ek ilmekten oluşuyor. Örnek anlatımı ise şişe 24 +4 yani 28 ilmek atılarak yapılıyor.
Kurulum sırasındaki ilmekler 2 düz, 6 ters tekrarı ile örülüyor. Sonra bağlı kalpler örgü örneği kurulumuna geçiliyor.
İlk sıra ön yüzde kuruluyor. Kenar ilmeği alınıyor ve ileri 2 ilmek ters örülüyor. Devamında gelen 6 adet düz ilmeğin ilk ikisi düz örülüyor. Sonra ip öne alınarak 2 ilmek örmeden alınıyor. İp arkaya alınıyor ve ileri 2 ilmek ise düz örülüyor. Bu adımlar sıra sonuna kadar tekrarlanıyor.
İkinci sıra amacıyla arka yüzde prosedür yapılıyor. İlmekler geldiği gibi örülüyor. Bu sırada 6 ilmeğin ortasındaki ilmekler tekrar örülmeden alınıyor.
Üçüncü sıra ön yüzde kıyı ilmeği alınıp 2 ilmek ters örülüyor. Bu sırada örmeden alınan iki ilmekten ilki ile baştaki iki ilmek önden girilerek şişten çıkartılıp yer değiştirilip tekrar şişe geçiriliyor. Oluşan 3 ilmek düz örülüyor. İkinci örmeden alınan ilmek amacıyla de aynı prosedür ileri 2 ilmekle beraber arkadan girilerek yapılıyor. Yine 3 ilmek düz örülüyor. Bu sıra sonuna kadar tekrarlanıyor.
Dördüncü sıra olan arka yüzde ise ilmekler gördüğünüz gibi örülüyor. 2 düz, 6 ters şeklinde.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.