Ahşap Boyama Sehpa Modelleri

27.08.2020
5.474
Ahşap Boyama Sehpa Modelleri

Ahşap sehpa boyama nasıl yapılır ?

Peki ahşap sehpa boyama nasıl yapılır ? Bugün sizlere ahşap boyama sehpa örnekleri ile sehpa üzerine uygulayabileceğiniz ahşap sehpa boyama teknikleri ile alakalı bilgi vermeye çalışacağız.

Ahşap sehpa boyama malzemeleri nelerdir ?
Ahşap sehpa boyama malzemeleri hazırlamak ile başlıyoruz.

MALZEMELER

Ahşap sehpa seti (evinizde kullanmadığınız, rengini beğenmediğiniz ya da mobilyalarınıza uymadığınız ahşap sehpalarınızda olabilir.)
zımpara
dekupaj tutkalı
su bazlı ahşap boyası (genel olarak 4’lü grup sehpalar amacıyla yoğun olarak kullanacağınız ana rengin miktarı 700 – 750 cc arasında . Dekor amacıyla kullanacağınız renk miktarı ise 100-150 cc arasında yeterli olacaktır ).
Fırça
dekupaj kağıdı
sünger
nemli bez
Adım ismim ahşap sehpa boyama
İlk olarak üstünde çalışacağınız ahşap sehpa seti evinizden değilde ham ahşaptan ise üzerini zımpara ile zımparalıyoruz. Ahşap boyama örnekleri tamamında sık sık dile getirilir zımparalama prosedürünün önemi.

Hiçbir pürüz kalmayacak şekilde hassaslikle uygulanması gerekir. Çünkü zımparalanmamış en küçük bir eksiklik bütün çalışmamızın neticesinde çirkin bir görüntü elde etmemizi sağlayabilir. Bütün sehpalara aynı prosedürü uyguluyoruz. Zımparalama prosedürünü hassaslikle yapıp bitirdikten sonra nemli bir bez sayesinde bütün sehpalarımızın üzerini temizleyip boyamaya hazır duruma getiriyoruz.

Sıra boyama prosedüründe. Günümüzde sehpa boyama modelleri amacıyla sarfedilen su bazlı boyalar çok çok inceltme prosedürü gerektirmezler. Objeleriniz üstünde çok basit bir program sağlamanızı sağlarlar.

Ama siz tekrar de fırçanızı obje üzerine gezdirirken zorlanıyor iseniz çok az miktarda su ile boyanızı incelterek çalışmanıza devam edebilirsiniz. Boyama prosedüründe de tıpkı zımparalama prosedüründe bulunduğu gibi dikkatli ve hassas çalışamamız gerekmektedir. Boyama sırasında fırçanızı daima aynı yönde hareket ettirmelisiniz.

Eğer tam aksi olursa obje üzerine fırça izleri olacaktır ve çok hoş bir görüntü olmayacaktır. Su bazlı boyamızın 1. katını boyayıp kurumaya bırakıyoruz. Kuruduğundan emin olduktan sonra 2. kat boyasını sürüyoruz. Boyama prosedürü sehpa setimizin tamamını kaplayacaktır. O yüzden hassaslikle çalışılmalıdır.

Ahşap boyama sehpa örneklerini hangi ahşap boyama teknikleri ile süsleyebilirim.
Sehpalarımızın bütününün kuruduğundan emin olduktan sonra sira geldi süsleme çalışmasına. Sehpalarınız üstünde istediğiniz şekilde süsleme prosedürü yapabilirsiniz.

Örneğin: Marketten bulacağınız çok güzel çiçekli peçeteler ile sehpamızın üzerine peçete dekupaj yöntemi uygulayabilirsiniz.Ahşap boyama sehpa modelleri

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.