3 ilmekle Başlanan Nohutlu Yelek Modeli

23.06.2020
1.959
3 ilmekle Başlanan Nohutlu Yelek Modeli

3 ilmekle Başlanan Nohutlu Yelek Modeli
Nohut örgü modeli yelek, hırka, kazak, patik gibi çoğu örgüde sık sık kullanılmaktadır. Nohut taneciklerini andıran bir dokusu bulunduğu amacıyla bu ismi almıştır. Örgülerde sarfedilen kolay modellerden biridir.
Daha eskiden nohut modeli ile yelek çalışmasını paylaşmıştık. Şimdi ise bir bebek yeleğinde nasıl duracağını göreceksiniz.
Bu nohut bebek yelek modeli 2, 3 hem de 4 yaşa kadar giyilebilecek şekildedir. 3 ilmekle etek ucundan başlanıp iki parça durumunda çıkarılan bir yapım biçimi var. Daha sonra bu sağ ve sol parçalar birleştirilerek yelek oluşturuluyor.
Bir aynısını şal yelek modeli yapımında görmüştük. Model olarak gerektiğince da benzemektedir.
Yapımı amacıyla 100 gr ağırlığında 2 yumak örgü ipi ile 3,5 ya da 4 numara örgü şişi gerekiyor. Tek renk çalışılan bir model.
Üç İlmek Başlamalı Nohut Modelli Bebek Yeleği Yapımı
Üç ilmek başlamalı bulunduğu amacıyla hem çocuklar hem yetişkinler amacıyla örülebilir. Üç bilmekle başlanıp tekrar 3 ilmekle bitirilen bir model.
Nohut yelek modeli sol ve sağ olmak üzere iki parça durumunda örülüyor. Bu parçalara köşesinden 3 ilmekle başlanıyor. Sağından ve solundan artışlarla ilk evvelce üçgen bir parça elde ediliyor. Sonra bir taraftan kesip bir taraftan artırarak kavisli bir manzara elde ediliyor.
Sonra iri nohut örneği omuz bölgesinde çalışılıyor. Örnek çalışmasından sonra ise tekrar artırma ve eksiltmelerle arkası önü gibi örülüyor.
Bu şekilde 2 ayrı parça örülerek hazırlanıyor ve arkadan dikilerek nohut yelek örneği bitiriliyor.
https://youtu.be/INjN-znGZCI

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.