Yıldız Lastik Nasıl Örülür

06.05.2020
1.285
Yıldız Lastik Nasıl Örülür

Yıldız Lastik Nasıl Örülür
Son vakitlerde gerektiğince ilgi gören bir lastik modelinden konuşmak istedik. Adına yıldız lastik denilen bu modelin nasıl yapıldığını bu yazımızda bulacaksınız. Örme yöntemi sebebi ile adı üçlü yıldız lastik modeli olarak da anılmaktadır.
Model çok basit ve çok da güzeldir. Birçok örgüye de yakışmaktadır. Hatta örneği lastik olarak değil de bir bütün olarak örerek battaniye bile yapabilirsiniz. Bebek örgülerinde lastik olarak değil bir örgü modeli olarak da kullanabilirsiniz. Yine erişkin örgülerinde de kullanmayı tercih edebilirsiniz. Genellikle yazlık bluzlarda çok güzel duracaktır.
Çok kalın olmayan iple örüldüğünde daha da güzel neticeler elde edilmektedir. Bu anlatımda bu tarz bir ip ile 3,5 numara şiş kullanılmıştır. Genellikle Angora iplerle örülmesi tavsiye edilmektedir.
İki Şişle Yıldız Lastik Modeli Nasıl Örülür?
Lastik 3 ilmek ve katlarından ortaya gelmektedir. İlave olarak biri başta ve biri de sonda olmak üzere 2 kıyı ilmekle beraber kurulmaktadır. Örgüye başlanırken de bu hususlara ilgi edilmesi gerekmektedir.
İlmekler 3 ve üçün katları şeklinde atıldıktan sonra ilk 2 sıra ters olarak örülür.
Üçüncü sırada örgünün ön yönüne geçilir. Bu sırada ajur dolayarak 3 ilmekten 3 ilmek çıkarılır.
Dördüncü ve beşinci sıra tekrar ilk 2 sırada bulunduğu gibi bütün ilmekler ters örülür. Yine üçüncü sıradaki prosedür tekrarlanır.
Özetle üçlü yıldız lastik modeli toplamda 3 sıradan oluşmaktadır. Arka yüzde 2 sıra ters örülerek bir haroşa sırası elde edilir. Diğer sırada da ilmeklerden ilmek çıkartılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.