Tığla Yapılan Çok Kolay Patik Yapılışı

30.06.2020
6.001
Tığla Yapılan Çok Kolay Patik Yapılışı

Tığla Yapılan Çok Kolay Patik Yapılışı
Sadece iki şişle mi güzel ve çeyizlik patik örülür? Tabi ki hayır. Tığ ile örülen ve şişle örülenleri bile kıskandıracak güzellikte olan patik modelleri de var. İşte bu yeni patik modeli de bunlara bir örnek.
Görüntüsü şık diye nasıl yapılır diye gözünüzü korkutmasın. Çok basit bir yapımı var. Hani daha önceki konularımızda paylaştığımız en basit patik modelleri gibi bir yapımı var.
Onlarda bulunduğu gibi Dikdörtgen düz bir örgü parçası örüp sonrada katlayıp dikiyorsunuz. Hepsi bu kadar.
İki Şişli Patikleri Kıskandıracak Tığ İşi Patik Modeli
Şişle yapılmış gibi görünen tığ işi bayan patik modeli tek parçadan oluşuyor. Sadece taban ve topuk evresinde dikişi bulunuyor.
37 numara ayak amacıyla yapımı anlatılmıştır. Somon, beyaz ve yeşil renkli patik ipleri ile çalışılmıştır. 5 numaralı tığla yapılmıştır.
Şişle Örülmüş Gibi Görünen Tığ İşi Patik Modeli Nasıl Örülür?
24 zincir çekilerek patiğin bir yanını oluşturacak alanın örülmesine başlanmıştır. Üzerine de çift tırabzanlardan meydana gelen sıralar gidilmiştir. Bu sıralardan 37 numara ayak amacıyla 13’er adet yapılmıştır. Diğer ayak numaraları amacıyla sıra sayıları 1 artırılıp 1 azaltılabilir.
Düz bir parçadan basit tığ işi patik yapımı
13 sıra tamamlandıktan sonra patiğin ön bölümünü oluşturacak parçaya geçilmiştir. Artık bu aşamadan sonra patiğin önü içi sıralar 16 çift tırabzan-8 sık iğne şeklinde çalışılmıştır. Bu şekilde 30 sıra örülmüştür.
Patiğin başka yanda kalan alanı amacıyla de 13 sıra yapılarak dikdörtgen bir örgü parçası elde edilmiştir.
Ardından dikim adımına geçilmiştir. Tabanı ve topuk alanı dikilmiştir.
Çeyizlik tığ işi patik modeli
Dikimden sonra patiğin bağcık alanı örülmüştür. Kenar oyası gidilmiş ve bağcık üstüne de iki yeşil yapraklı bir çiçek motifi dikilerek süslemesi yapılmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.