Tığ işi Hırka Yelek Motif Yapımı

11.07.2020
9.132
Tığ işi Hırka Yelek Motif Yapımı

Tığ işi Hırka Yelek Motif Yapımı
Belki de yelek ve hırka modeli çıkarmada bizce en basit yollardan biri kare motifler. Öreceğiniz yelek ya da hırka boyutunca kare kare örüp hazırlayıp birleştirmesini yaparak basitçe hazırlayabiliyorsunuz. Biz de hırkalarınız ve yelekleriniz amacıyla örmeye değer yeni tığ işi kare motif modeli ve anlatımı bulduk ve derhal paylaşmak istedik.
Buna benzer kare motif örneklerini yapılışları ile paylaşmıştık. Bu da hanım dilendi bey beğendi motifinin gerektiğince benzeri. Benzer olmakla beraber birkaç püf noktası ile daha düzgün bir kare motif manzarası elde edilmekte.
Tığ İşi Yelek ve Hırka Kare Motif Örneği
Daire şeklinde başlayan ve ardından kareye çevrilip bitirilmesi nedeniyle daire motifi kare motife çevirmek amacıyla de güzel bir örnek.
Örmesi eğlenceli bir motif olmakla beraber yelek, hırka, kırlent gibi örgülerde gerektiğince da şık durmakta.
Her sırada değişik renkte iplikle gidildiği amacıyla de sıra sonlarında ip kırılmakta.
Yelek ve Hırka İçin Tığ İşi Kare Motif Modeli Nasıl Örülür?
Tığ işi yelek ve hırka kare motif yapımına 5 zincir çekilip bir halka oluşturularak başlanmıştır. Bu halkanın amacıylae aralarında birer zincir olmak kaydıyla 12 adet çift tırabzan yapılmıştır.
Yelek ve Hırka Kare Motif Yapımı
İkinci sırada ise bu 12 aranın her birine tekrar aralarında birer zincir olacak şekilde ikişer çift tırabzan çalışılmıştır.
Üçüncü sıra ikinci sıranın benzeri gibi olmakla beraber bu sefer aralara 3 adet çift tırabzan yapılmıştır.
Tığ İşi Yelek ve Hırka Kare Motif
Dördüncü sıradan itibaren yuvarlak motif kare motife dönüştürülmüştür. Bunun amacıyla dört bir yönüne aynı yuvaya iki adet 3 adet üçlü tırabzan çalışılmıştır. Bu tırabzanlar aynı vakitte kenarları amacıyla yapılanlara göre daha uzun çekilmiştir.
Beşinci ve son sırada ise dördüncü sıranın tekrarı gibidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.