Tığ İle Kare Papatya Motif Yapımı

09.06.2020
3.752
Tığ İle Kare Papatya Motif Yapımı

Tığ İle Kare Papatya Motif Yapımı
Kare motif örneklerinden şu ana kadar belki de en güzellerinden birinin yapılışını sunacağız. Ortası papatya figürlü kare motif çalışması aslında çok hoşunuza gidecek. Bebek battaniyelerinde, örgü çantalarda, hırkalarda, koltuk şallarında muhakkak kullanmak isteyeceksiniz.
İp iki kat olarak kullanıldığı ve sıra adedi çok çalışıldığı amacıyla biraz büyükçe bir kare motif çalışılmış. Bu da sarfedilen ipin koton ama ince bir olduğundan kaynaklanmış. Bu iple 3 numara tığ kullanılmış.
Ancak sizler kullanacağınız örgü projenize göre sıra miktarını tabi ki azaltabilirsiniz. Ya da artırabilirsiniz. Motifi daha kalın koton ya da elde kalmış iplerle de örebilirsiniz. Yine motifteki renk detaylılığı ile hangi renkleri kullanmak isteyeceğiniz tamamiyle sizlere kalmış.
Ortası Papatya Kare Motif Nasıl Örülür?
Ortası papatya olacağı amacıyla yuvarlak bir motif şeklinde başlanmıştır. Papatya figürü bittikten sonra da yuvarlak motif kare motife dönüştürülmüştür. Bu yönden yuvarlak motif kare motife nasıl çevrilir konusunu da incelemenizi öneririz.
Papatyaya bir sihirli halka yapılarak başlanır ve içerisine 8 adet sık iğne çalışılarak sıkılaştırma prosedürü gerçekleştirilir. Daha sonra her bir sık iğnenin amacıylae iki kez batarak oluşturulan çift tırabzanların beraber toplanması ile 8 adet yaprak elde edilir. Her 2 çift tırabzan grubu arasında da 2 zincir çekilir.
Tığ İşi Papatya Kare Motif
Bir ileri sırada başka renge geçilerek tekrar tırabzanlarla daha geniş yapraklar çalışılır. Daha önceki sıradaki sekiz 2 zincirli aralara yapılır.
Papatya tamamlandıktan sonra daire halindeki motif kareye dönüştürülür. Bunun amacıyla zincirlerden köşeler oluşturulur. Üzerine de tırabzanlardan meydana gelen sıralarla kare motif genişletilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.