Şimşek Mcqueen Şapka

15.11.2020
1.898
Şimşek Mcqueen Şapka

Şimşek Mcqueen Şapka

Biraz da çocuklarımızı düşünelim ve onların izlemiş bulunduğu bir çizgi film karakterini tığ işi ile örmeye çalışalım. Evet, bu kez de Şimşek Mcqueen tığ işi şapka yapımı ile çocuklarımızı sevindirelim. Onlara çok sevdikleri bir çizgi karaktere ait el emeği bir örgü hediyesi sunalım. Hatırlarsanız tekrar çocuklara özel sitemde Angry Bird Şapka ve Ayı Teddy Şapka yapımlarını da aktarmıştım.

Bu şapka yapımında pamuklu karışımlardan meydana gelen bir iplik kullanırmış olup o yüzden yumUşak ve rahat bir şapka elde edilmiştir. Buna ek olarak 7 tığ işi program yapılmıştır. Bu desene göre oluşturulan şapka aşağı yukarı olarak 49-51 cm. boyutlarındadır. İlmek miktarını arttırıp ya da azaltarak daha ufak ya da daha büyük bir şapka yapabilirsiniz. Hem de şapkaya daha çok sıra ekleyerek gerektiğinde daha çok derinlik sağlayabilirsiniz.

Şimşek Mcqueen Şapka Yapımı İçin Malzemeler
Tığ İşi Şimşek Mcqueen Şapka Nasıl Örülür?
Uygulamalar
Ön Cam
Göz (2 Adet)
Göz bebekleri (2 Adet)
Yıldırım (2 Adet)
Anlatımlı Şimşek Mcqueen Şapka Videoları
Şimşek Mcqueen Şapka Yapımı İçin Malzemeler
10 katlı, 100 g ağırlığında ve 156 metre uzunluğunda pamuk karışımı Red Heart marka kırmızı, beyaz ve mavi renklerde iplik
4 numara tığ
Uygulamalar amacıyla iplik: 5 katlı, 50 g ağırlığında 125 metre uzunluğunda Steinbach Wolle Capri marka beyaz, mavi, kara ve sarı iplik
3,5 numara tığ
Bu şapkanın yapımında ilmek kaydırma, zincir, sık iğne, tırabzan, artırma, azaltma gibi tığ işi örgü tekniklerinden yararlanılmıştır.

Tığ İşi Şimşek Mcqueen Şapka Nasıl Örülür?
Şapkanın bedeni kırmızı renkte iple spiral şeklinde tığ 4 numara tığ ile örülmüştür. Toplamda 24 sıradan oluşmaktadır. Sıraların yapılışı alttaki şekildedir:

1: İki zincir çekilir. Tığ ile ikinci ilmeğin amacıylae batarak 7 adet sık iğnesi yapılır.

2-11: 77 sık iğne elde edene kadar her sırada eşit Aralıklarla 7 ilmek artırılır.

12-22: Her bir ilmeğe sık iğne çalışılır.

23: Bu sırada beyaz ip ile her bir ilmeğe 1 sık iğne çalışılır.

24: Bu sırada mavi ip ile her bir ilmeğe 1 sık iğne çalışılır.

Sonraki ilmekte ilmek kaydırılır. Örgünün uç kısımları kapatılır ve ip kesilir.

Uygulamalar
Şimşek Mcqueen şapkasının bedeni yukarıdaki şekilde örüldükten sonra ön camı, gözleri, gözbebekleri, yıldırımları bu başlık altında anlatılmıştır. Bütün bu programlar 3,5 numara tığ ile gerçekleştirilir. Her ayrıntıyı daha sonra şapka üstüne dikmek amacıyla sonucunda uzun bir iplik bırakılır.

Ön Cam
Beyaz renkle örülür ve 31 zincir çekilir. Her bir ilmekteki sık iğneler ikinci ilmekle beraber başlıyor. [30 sık iğne]
2-9. Bir zincir çekilir ve dönülür. Sırası ile her bir çapraz ilmek amacıylae sık iğne, 2 sık iğne beraber örülür ve aynı ilmek amacıylae sık iğne şeklinde ilerlenir (9. Sıranın sonuna kadar 22 ilmek kalmalıdır).

10-12. Bir zincir çekilir ve dönülür. Sonraki 11 ilmeğin her birisinde sık iğne çalışılır (İlmeklerin geri kalanı şu anda dışarıda kaldı).

Bir zincir çekilir ve dönülür. Oluşan örgü parçasını sık iğne ile sınırlayın. Birinci sık iğnede ilmek kaydırılır.

Göz (2 Adet)
Açık mavi renkte iple örülür ve 3 zincir çekilir. Üçüncü ilmeğin amacıylae batarak 12 çift tırabzan çalışılır. Birinci ilmeğin amacıylae ilmek kaydırılır.

Göz bebekleri (2 Adet)
Siyah renkte iple örülür ve 2 zincir çekilir. İkinci ilmeğe batarak 8 sık iğne yapılır. Örülen gözbebekleri gözlere dçiftr. Ön cam parçasında gözler amacıyla ideal yerler bulunarak yerlerine dçiftr. Daha sonra ön cam şapkaya dçiftr.

Yıldırım (2 Adet)
Sarı iple 25 zincir çekilerek örülür. Tığla üçüncü ilmeğe batarak çift tırabzan yapılır, ileri ilmek amacıylae tekrar çift tırabzan yapılır. Sonraki 5 ilmeğin amacıylae tırabzan, ileri 12 ilmeğin amacıylae sık iğne ve ileri 4 ilmeğe de ilmek kaydırılır.

İğneler ile şerit yıldırımlar şapkaya tutturulur ve sonrasında dçiftr.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.