Kare Mozaik Desenli Battaniye Modeli

30.08.2023
265
Kare Mozaik Desenli Battaniye Modeli

Bugün sizler amacıyla bambaşka bir yapımı olan görenlerin ilgiini çeken tığ işi mozaik desenli battaniye yapımını paylaşıyorum. İstediğiniz renkleri bir arada kullanabileceğiniz farklılıkları sevenlerin bayılacağı bir tığ işi kare desen ile geldim. Bu tığ işi modeli ister ufak motifler durumunda çalışın dilerseniz de tek parçayı dilediğiniz kadar büyüterek örün. Benim tavsiyem modelin kendisini göstermesi amacıyla tek parça durumunda çalışmanız olacaktır. Battaniye, kırlent, yatak örtüsü ya da paspas gibi çoğu örgüye yakışacak bir tığ örgü modeli.
Bu modelin farklı yapılışları var. Benim gördüğüm orijinal model 5 sıra olarak yapılmıştı. Hem de orta göbek alanı da gerektiğince büyüktü. Çok büyük bir parça örmeyi düşünüyorsanız başlangıç rengini daha büyük yapabilirsiniz. Böylece model kendisini daha güzel gösterecektir. Eğer çok büyük bir parça olmayacaksa resimde görüldüğü şekliyle yapmanızı öneririm. Yabancı bir kanalda bu model ile halı örmüşler. Kullanacağınız yere göre ip kalınlığını ayarlamalısınız. Paspas ya da halı yerine örecekseniz kalın dokulu ipler tercih etmelisiniz. Böylece kıvrılmayan muntazam bir örgü elde edebilirsiniz.
İstediğiniz renkleri kullanabilmeniz mümkün yada evde kalan ipleri kullanarak değerlendirebilirsiniz. Tek ilgi etmeniz gereken konu iplerin aynı kalınlıkta olması olacaktır. İlk olarak sihirli halka yapın. 4 zincir çekip halkanın amacıylae 3 adet çift tırabzan yapın. 3 zincir çekip yine 3 adet tırabzan yapın. 3 zincir yapıp 3 adet tırabzan yapın. 3 zincir çekip son olarak 2 tırabzan yapın. Başlangıç zincirine batıp halkayı kapatın. İpi ilerletip 4 adet zincir çekin ve ilk boşluğa 3 adet tırabzan yapın. 1 zincir çekip ileri boşluğa 3 adet tırabzan yapın. Sadece köşelere kelebek şeklinde tırabzanları iki defa yinelayın başka boşluklara tek defa model uygulayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.