Büyümüşte Küçülmüş Erkek Çocuk Yeleği

27.03.2020
4.150
Büyümüşte Küçülmüş Erkek Çocuk Yeleği

Büyümüşte Küçülmüş Erkek Çocuk Yeleği
Çok beğenerek ördüğüm işkembe modeli ile oluşturulan erkek çocuk yeleğinin yapımını hazırladım. Büyümüşte küçülmüş diye adlandırılan bu bebek yeleği aynı vakitte erişkin erkekler amacıyla harika bir seçim olacaktır.
Son senelerde anne-kız grup giysileri gibi baba-oğul aynı modeli örüp hazırlayabilirsiniz. Yelek 1 yaşa kadar ideal olacaktır diye düşünüyorum. Rengi gerektiğince ağır oldu. Himalaya everyday ip kullandım. Örgünün lastik bölümlerini 3 numara şişle üst bölümlerini ise 3,5 numara şişle ördüm.
Yeleğin ön parçalarını 35 ilmekle başladım. Arka parçasını ise 61 ilmekle başladım. Yeleğin başlangıç lastiği değişik bir teknikle örülüyor. İlmekleri şişe takın ve bir ilmek düz bir ilmek ters şeklinde örün.
Ön tarafa geçince ters ilmekleri aynen örerken düz ilmeklere gelince şişi örgünün altından geçirin ve ilmeği buradan alıp örgünün üzerine çıkartın. Sonra düz örün. Lastik tamamlanana kadar arka doğrultuda ilmekler aynen örülürken ön doğrultuda düz ilmeklerin bir alt sırasına batılarak örülecek.
Lastik alanı tamamlanınca üst bölüme geçerken ön doğrultuda ilmekleri düz örün. Örgünün her iki kenarında 9 ilmek lastik olarak devam edecek. Arka tarafa geçince 9 ilmeği lastik olarak örün. Sonra işkembe modelini kurmaya başlayın. İpi şişin üzerine getirip ilmekle birlikte örmeden atlatın.
Bir ilmek düz örüp ipi şişin üzerine getirerek ilmekle birlikte örmeden atlatın. Modelin ön yönüne geçince ilmekleri düze dönüştürerek örün. Üzerine doladığımız ilmekleri örmeden atlatın.
Koltuk kesimi ile yaka kesimini aynı sırada yapmaya başlıyoruz. Yaka kesimi amacıyla her iki sırada bir ilmek kesin. Yaka amacıyla 10 ilmek keseceğiz. Koltuk kesimi amacıyla evvelce şişe 9 ilmek takın.
Bu 9 ilmeği örerken aynı vakitte koltuk kesimini yapın. Koltuk kesimini 11 ilmekle yapacağız. Yeleğin arka parçasında koltuk kesimi aynı şekilde yapılacak.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.