Boyunluk Olabilen Cepli Kaşkol Modeli

28.01.2021
1.561
Boyunluk Olabilen Cepli Kaşkol Modeli

Boyunluk Olabilen Cepli Kaşkol Modeli

Bugün kızımın ördüğü şal ya da yelek olabilen cepli kaşkol modelinin yapımını tanım edeceğim. Hemen derhal her bireyin zorluk çekmeden yapabileceği ve çok hedefli olarak bir çok yerde sarfedilen bir model.
İster soğuk havalarda boynunuza sarın, ister serin havalarda omzunuza şal olarak alın. Hem de yelek konumunu de tutacak bir model. Yapımı amacıyla tek bir parçaya gereksiniminiz olacak.
Bu çok hedefli örgü modeli amacıyla 4 adet himalaya everyday ip kullandım. 3,5 numara şiş ile ördüm. Genç kızıma ideal olması amacıyla çiftli pirinç örgü kullandım. Hem de rastgele bir lastik kullanmadım.
70 ilmekle başlayıp derhal çiftli pirinç örmeye başladım. Çiftli pirinç örerken modele arka doğrultuda başlıyoruz. İlk iki ilmeği ve son iki ilmeği ön yüzde düz arka yüzde ters olarak örgü tamamlanana kadar devam ettim.

İki ilmek düz iki ilmek ters şeklinde aynı lastik başlar gibi arka doğrultudan örmeye başlıyoruz. Ön tarafa geçince ilmekleri değiştirmeden düz ilmekleri düz ters ilmekleri ters şeklinde örün.

Örgünün yine arka yönüne geçince bu defa ters ilmekleri düze düz ilmekleri ise terse dönüştürerek örün. Bu model ön yüzde değişmiyor. Ama arka tarafa geçince ilmekleri değiştirmemiz gerekiyor.

170 santim uzunluğuna gelinceye kadar bu şekilde örmeye devam edin. Sonra keserek örgüyü bitirin. Sonra 40 ilmekle başladığım ceplerini ördüm. Ceplerin ilgi çekmesi amacıyla ters ve düz olarak değiştirerek yan çizgiler oluşturdum.
Sonra bu cepleri iki yanlara dektim. Gözüme çok yalın geldiği amacıyla iplerle hazırladığım saç örgüsünü ceplerin üç çevresine diktim. Hepsi bu kadar. Gördüğünüz gibi çok basit yapılıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.