3 Boyutlu Prenses Hırka Anlatımı

3 Boyutlu Prenses Hırka Anlatımı

Merhaba örgü sever güzel hanımlar. Bugün sizlere 3 ebatlı harika bir prenses hırka anlatacağız. Anlatacağımız hırkanın ölçüleri 1-1.5 yaşa uygundur. 3 yumak bebe yünü yeterli olacaktır. Hırkamıza yakadan başlıyoruz. Öncelik ile 83 zincir çekelim ve 77 adet üçlü trabzan yapalım. Geri dönüşte 3 zincir çekelim ve zincirin tepesine değil yanındaki trabzanın arasına batıp 3lü trabzan yaparak tığ işi lastik tekniğini uygulayalım.
Bu şekilde ön amacıyla 10 trabzan yapalım, daha sonra sıradaki yerde aralara değil trabzanın tepesine batarak aynı deliğe çift trabzan yapalım, 2 zincir çekip yandaki deliğe de çift trabzan yapıp artırma yapalım. Buradan sonra tekrar aralara batarak kol amacıyla 14 trabzan yapalım. 14 trabzan olduktan sonra tekrar artırma yapalım. Artırmadan sonra arka amacıyla 21 trabzan örelim tabi tekrar aralara batarak. Yine artırma yapalım ve başka kol amacıyla 14, artırma yerinden sonra başka ön amacıyla 10 trabzan örelim.
Ön yüzde trabzanları normal şekilde tepelere batarak , arka da ise tekrar aralara batarak öreceğiz. Her sırada artırmayı unutmayalım. Artık artırmaları meydana gelen deliğin amacıylae batarak yapalım. Arka doğrultularda aralara batarak ve artırma bölgelerinde artırma gerçeklştirmeyi unutmayalım. Oluşan çizgiler 6 adet yani 12 sıra imkan kadar örelim. Eğer ense çok açık istemiyorsanız neşenin başlama yerine batarak 3 zincir çekin ve zincir boyunda yana bağlayarak bütün yakayı bir defa dolanın, yalnız burada aralara değil tepelere batacaksınız. Beden amacıyla devam edelim.
Burada her 3 trabzandan sonra 4. Trabzanda artırma yapın. Tepelere batıyoruz. Artırma yerine tekrar 2 artırma yapıp kol konumunu örmeden başka artırma yerine çift batıp tekrar 3 trabzanda bir artırma yapın, aynı prosedürü başka kola da uygulayın. Önler de düz, arkalardaki aralara batıyoruz unutmayalım. Daha ufak gerçekleştirme isteyenler 2 sıra eksik yapabilirler. Yeni doğan amacıyla 4 çizgi, 6-9 ay amacıyla 5 çizgi yapabilirsiniz. Toplam olarak kol evinde sonra o çizgi yapalım ve kıyı kısmına geçelim. Kenar amacıyla ilk olarak 7 zincir çekip 2 trabzan atlayıp 3. Trabzan batarak yuvalar hazırlayalım, daha sonra 4 zincir çek 2 atla 3. Trabzana bat.
Tüm hırkanın etrafın dönerek toplamda 58 adet yuva hazırlayalım. Şimdi tün yuvaları trabzan dolduracağız. 3 zincir çekin her bir kafese 5 adet 3lü trabzan yapacağız, aralara hiç zincir çekmeden yuvaları dolduralım. Arka yüzde 3 zincir çekin şimdi önden değil de arka aralara batarak trabzanları oluşturacağız. 2 ilmeği kapatıp son 2 çifti bağlamadan başka trabzanları da yapalım. Toplamda 11 adet ilmek olunca hepsini bir zincir çekin ve sıklaştırın. 4 zincir çekin ve aradaki deliğe sık iğne ile bağlayın ve 4 zincir çekip aynı prosedürü uygulayın. Arka yüze geldiğimizde önde oluşturduğumuz 4 zincirli yuvalara tekrar 5 er adet trabzanla dolduralım.
Bu sıra bittikten sonra tekrar toplayacağız. 4 adet tam sıra 1 adetde yarım sıra model uygulayarak hırkanın eteğini bitirelim. Şimdi kollara geçelim. Önce ayrık duran 2 li trabzanlı yeri birleştirelim. Önde tepelere arkada aralara batarak çizgileri devam ettirelim. Sıra sonucunda kalan 3 trabzanın 1 adedini arkadan alıp 2 trabzanı atlayıp, başka başın tepesine batalım ve 52 adet trabzan kalana kadar bu prosedürü uygulayalım. Toplam 9 sıra daha bir düzden bir tersten örelim. 8 sıra çizgi olunca tekrar 2 trabzan atlayıp 50 ye düşürelim. Yine bedendeki gibi 3er zincirle yuvalar oluşturalım. Bir 3. , bir 4.tepeye batarken yuvaları oluşturalım.
14 adet yuva olacak şekilde ayarlayalım. Sonraki sırada tekrar her yuvaya 5er trabzan yapalım. Diğer sırada 2 bölmedeki trabzanları toplayalım, aynı bedendeki gibi. 3 sıra bu prosedürü yapalım ve bitirelim. Ön patın ilik yeri amacıyla sol doğrultu amacıyla etekten yakaya, sağ doğrultu amacıyla yakada eteğe doğru sık iğne dolduracağız. Modelin dibinden yukarıya doğru 3 zincirli alanlara batarak, hırkayı kasmadan sık iğneler yapalım. Arka yüze 3 zincir çekin her deliğe trabzan yapın. 3 trabzandan sonra 1 zincir çekin 1 atlayın ve ilik yeri açın. 11 trabzan yapın tekrar ilik açın., her ilik arası 11 trabzan olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.