Tığ işi Örgü Trabzan Lastik Yapımı

05.08.2020
2.934
Tığ işi Örgü Trabzan Lastik Yapımı

Tığ işi Örgü Trabzan Lastik Yapımı
Yelek, hırka, kazak kol ve etek uçlarında; berelerde sık sık sarfedilen bir tığ işi lastik yönteminin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Bu lastik modeli tırabzanlarla örülmektedir. Şiş ile örülen 1 düz 1 ters lastiğe gerektiğince benzemektedir. Bu tığ işi tırabzan lastik yöntemi tırabzanların birinin önünden diğerinin arkasından ilmek alınarak örülen tırabzanlı sıralardan ortaya gelmektedir.
Sık iğne yöntemi ile örülen lastik modeli de gerektiğince kullanışlıdır. Fakat onda şerit oluşturulduktan sonra ilmek çıkartmak gerekmektedir. Bu tırabzan lastik modelinde ise ister lastik olsun ister örnekli kısım olsun bir bütün olarak örülebilmektedir.
Tığ İşi Tırabzan Lastik Tekniği Nasıl Uygulanır?
Uygulanacak yere göre başlama yöntemi de değişiklikler göstermektedir. Kollara uygulanırken zincirsiz tırabzanla başlama yöntemi ile başlanmaktadır. Diğer daha geniş olan kazaktı, süveterdi, yelekti, hırkaydı bunlarda ise zincir üstüne lastikle başlanmaktadır. Fakat daha derli toplu göstermesi ve kasma yapmaması yönünden tığ işi lastiğe zincirsiz başlaması tavsiye edilmektedir.
Tığ İşi Tırabzan Lastik Tekniği Uygulaması
Zincirsiz tırabzanla başlangıcı gerçekleştirdikten sonra ileri sıralarda tırabzanların birinin arkasından birinin önünden girilerek tekrar tırabzanlarla devam edilmektedir. Sonuç olarak lastik yapısı elde edilmektedir.
İşte bu bütün bu tırabzan lastik yöntemi ile ilgili konuları içersinde barındıran bir anlatım videosunu sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıdaki videodan tırabzan lastiğin nasıl başlanması gerekliliğini ve devamında nasıl örüldüğünü rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
Bu lastiği öreceğiniz kazaklarda ve pançolarda programınızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.